Analiza kolorystyczna – jaki jest Twój typ urody

Analiza kolorystyczna. Czym jest, po co się ją wykonuje, jak ją przeprowadzić w domowych warunkach- o tym dzisiejszy wpis.

Czemu służy analiza kolorystyczna?

Typ urody jaki posiadamy, to jedna z podstawowych informacji jakie powinnyśmy znać na swój temat. Na jej podstawie możemy bowiem z góry przewidzieć, w jakich kolorach ubrań będziemy wyglądały korzystnie, a jakie nam zaszkodzą. Jaki makijaż doda, a jaki odejmie nam wdzięków. Podobnie z kolorem farby do włosów, lakieru do paznokci, biżuterii itp.
Taka wiedza:

 • Zaoszczędza nam czasu.

  W sklepie możemy przeglądać wyłącznie ubrania w odpowiadających nam odcieniach i wśród nich szukać interesujących fasonów. Jeśli nie mamy tej świadomości dopiero po przymiarce zauważymy że „coś jest nie tak” z wybraną rzeczą, a następnie poświęcimy kolejne minuty na szukanie kolejnej, być może znów niekorzystnej.

 

 • Oszczędza pieniądze.

  Czasem w sklepie zachwyci nas jakiś fason. Z zachwytu nie podejmujemy nawet dyskusji czy kolor na pewno jest odpowiedni. Po zakupie okazuje się jednak np., że w innych ubraniach zawsze wyglądamy lepiej. Ze ten do niczego za bardzo nie pasuje, albo pasuje ale jakoś tak gorzej niż inne. Mamy więc kolejny piękny ciuszek, który tylko wisi w szafie i powoduje frustracje. To też są te ubrania, które na wieszaku wyglądają lepiej niż na nas.
  Znając swój typ kolorystyczny nie kupujemy też kosmetyków kolorowych, których barwy podobają nam się na półce, tych sezonowych czy modnych, które po pierwszym użyciu okażą się niewłaściwe.

 

 • Mój ulubiony aspekt- oszczędza wstydu ;).

  Patrzyłyście kiedyś na swoje stare zdjęcie zastanawiając się „co mnie wtedy do cholery podkusiło..” .. żeby tak farbować włosy, .. żeby się tak malować, …żeby się w to ubrać. Taki efekt tworzą rzeczy, które nie pasują do naszego typu urody, bo niezależnie od tego czy były/są modne czy nie, wyglądamy w nich po prostu źle, głupio, śmiesznie. Często właśnie moda, albo jakieś nasze obecne upodobanie przekonuje nas do nich, ale z biegiem czasu i nabranego dystansu zaczynamy dostrzegać to niedopasowanie.

 

 • I ostatnie. Podnosi naszą skuteczność w podkreślaniu swojej urody.

  Wiecie jak trzeba się napracować, żeby wykonać makijaż, w którym będziemy wyglądały zjawiskowo, kolorami nieodpowiednimi dla naszego typu urody? Niejedna profesjonalna makijażystka, by sobie nie poradziła. Podobnie można się zaharowywać tworząc stylizacje. Dajemy z siebie wszystko, na wieszaku wygląda to pięknie, a na nas.. no cóż. Rozczarowanie.
  Tymczasem odpowiednie barwy, niezależnie od sposobu ich użycia potrafią wydobyć ze skóry blask. Sprawić, że wyglądamy zdrowo, świeżo, młodo, po prostu pięknie. To ta różnica pomiędzy „piękny masz ten makijaż” a „pięknie wyglądasz w tym makijażu”.

 

Analiza kolorystyczna jest pomocna zwłaszcza dla tych kobiet, które zmęczone są poszukiwaniem swojego wizerunku i chciałyby wreszcie, na co dzień wyglądać dobrze. Bez kombinowania i kolejnych wpadek. Jest jednym z filarów podkreślania swojej urody, zamiast walki z nią.
Jest także bardzo przydatna przy budowaniu Capsule Wordrobe czy innych przejawach minimalizmu w życiu. Eliminując z użycia kolory, nam nie służące automatycznie zmniejszamy ilość rzeczy, pozostawiając tylko te dla nas najkorzystniejsze.

 

analiza kolorystyczna- ubrania

Jaki mam typ urody? – analiza kolorystyczna.

Na rynku jest sporo osób, które profesjonalnie zajmują się określaniem naszego typu urody, niektóre z nich pomogą dobrać również fasony odpowiednie dla naszej sylwetki, czy rodzaj fryzury, który będzie do nas najbardziej pasował. Usługi takich specjalistów zaczynają się zazwyczaj od kilkuset złotych. Czy warto, musicie zdecydować same. Na pewno jest to wiedza, która się w życiu przydaje. Znacznie bardziej długoterminowa i skuteczniejsza niż ubrania czy kosmetyki, na które często wydajemy podobne pieniądze (nie wszyscy, ale jednak spora część kobiet).

Możemy także spróbować przeprowadzić podobne analizy w warunkach domowych. Wystarczy odpowiednie przygotowanie, dobre oko i odrobina dystansu w spojrzeniu na swoją fizjonomie.

 

 1. Na analizę wybierz najlepiej dzień wolny od pracy, gdy możesz się wyspać.

 2. Nie maluj się, lub wykonaj demakijaż i zaczekaj, aż twarz wróci do swoich naturalnych kolorów.

 3. Weź lusterko i znajdź miejsce możliwie najlepiej oświetlone dziennym światłem.

 4. Obserwacji dokonuj w bieliźnie lub bluzce z dużym dekoltem. Zdejmij biżuterie. Niech żaden kolor odzieży czy dodatków nie zakrzywia Twojego postrzegania.

 5. Jeśli farbujesz włosy upnij je z tyłu, by możliwie jak najmniej rzucały się w oczy, możesz też przykryć je czymś w neutralnym kolorze np. szarym.

 6. Jeśli jesteś opalona, ocena może być nieprawidłowa. Przyda się wtedy powtórna analiza kolorystyczna (gdy opalenizna trochę zejdzie)

 

analiza kolorystyczna- typy urody

Typy urody

Naszą analizę przeprowadzimy na podstawie 12 typów urody.

Tak, opracowany w latach 20. cztero-typowy system jest już odrobinę nieaktualny.
Zauważono, że rożne osoby, o typie teoretycznie tym samym np. lato, wyróżniają się innymi zastawami cech.

 

Na dziś dzień wyróżniamy:

 • 3 podtypy wiosny – wiosna ciepła, jasna i czysta;
 • podtypy lata – lato chłodne, jasne i zgaszone
 • jesieni – jesień ciepła, ciemna i zgaszona
 • oraz zimy – zima chłodna, ciemna i czysta

Określenia wewnątrz naszego kolorystycznego koła to atrybuty, spośród 6 (jasny, ciemny, chłodny, ciepły, czysty i zgaszony) jeden zawsze jest dominujący i jest to, najprościej ujmując, pierwsze wrażenie jakie odnosisz patrząc na daną twarz.

Analiza kolorystyczna w pierwszej kolejności zakłada wybranie jednego atrybutu dominującego. Na jego postawie możemy już w dużej mierze wywnioskować jakie kolory będą danej osobie pasowały, a jakie zdecydowanie nie. Następnie w obrębie danego atrybutu decydujemy, w kierunku jakich odcieni skłania się nasz typ urody.

Ważne- by atrybut był dominujący musi być widoczny we wszystkich elementach wyglądu– zarówno kolorze skóry, kolorze oczu jak i naturalnym kolorze włosów.

 

 

Znajdź swój typ urody – test.

Spośród przedstawionych 6 opcji, wybierz tę która pasuje do Ciebie w każdym elemencie wyglądu. Jeśli określenia dotyczące choć jednego – skóry, oczy lub włosów, nie pasują od razu przejdź do kolejnego atrybutu.  Wybierz zestawienie cech, które pasują do Ciebie i zapamiętaj ich numer.

 

Typ 1.

Oczy: jasne: niebieskie, zielone bądź piwne. Zdecydowanie nie brązowe

Włosy: wszelkie odcienie koloru blond: od platyny po ciemny blond. Ewentualnie jasne i delikatne odcienie koloru kasztanowego.

Skóra: jasna i bardzo jasna (np. porcelanowa, kość słoniowa).

 

Typ 2.

Oczy: czarne, czarno-brązowe, kasztanowe, brązowe, ciemnozielone bądź ciemnopiwne, czasami ciemnoniebieskie.

Włosy: czarne, czarno-brązowe, orzechowe, kasztanowe, ciemnobrązowe.

Skóra: średnia bądź ciemna.

Typ 3.

Oczy: żywe i błyszczące, wysuwają się na pierwszy plan. Przypominają swoim czystym wyglądem kamienie szlachetne. Występują w kolorach: czystym niebieskim, turkusowym, czystym zielonym, szmaragdowym, piwnym bądź bursztynowym.

Włosy: naturalne ciemne (czarne, brązowo-czarne, ciemnobrązowe) bądź jasne, ale z ciepłym odcieniem – głównie złoty blond. Ewentualie odcienie rudości.

Skóra: w czystej kolorystyce – głównie jasna

Typ 4.

Oczy: przygaszone/ zmącone szarością odcienie niebieskich, zielonych, brązowych bądź bursztynowych. Oczy w kolorze ciężkim do określenia, będącym mieszanką kilku barw.

Włosy: w odcieniach najczęściej określanych jako „mysie”, „szarawe” i „sprane”. To, czy w ciepłym, czy chłodnym odcieniu jest trudne do zdefiniowania na pierwszy rzut oka.

Skóra: jasna, w odcieniu trudnym do określenia. Może być delikatnie ciepła, bądź chłodna, ale ogólne wrażenie jest neutralne.

Typ 5.

Oczy: brązowe, oliwkowo-zielone, ciemno- i jasnopiwne bądź niebieskie.

Włosy: mają średnią intensywność i wyraźnie ciepły odcień, ze złotymi naturalnymi pasmami: jasny po średni złoty brąz, kasztanowe, rude, ceglaste, miedziane, rudawy, ciepły blond. Nigdy z zimnymi/ popielatymi pobłyskami

Skóra: z brzoskwiniowym, łososiowym ciepłym odcieniem. Zdarza się też kość słoniowa. Opala się na ciepłe odcienie, wpadające w brąz i pomarańcz.

Typ 6.

Oczy: delikatnie niebieskie, piwne bądź szaroniebieskie. Zdarzają się też zgaszone, ciemne brązy oraz ciemne szarości i fiolety.

Włosy: w odcieniach popielatych i szarawych, z chłodnymi, srebrnymi refleksami: brązy, czernie i blondy. Mogą pojawić się czerwone refleksy, ale nigdy złote (ciepłe).

Skóra: z różowym, beżowym bądź szarym, chłodnym odcieniem. Opala się na oliwkowo.

 

Wybrałaś? Poznaj swój typ urody!

 

A oto jakie atrybuty dominujące charakteryzują się wymienionymi cechami:

 Typ 1. Jasny  (wiosna lub lato)

 • Jasna wiosna ( przewaga ciepłych odcieni ) – Wybieraj jasne, delikatne, lekkie kolory. By uniknąć niekorzystnej dla Ciebie czerni, zastąp ją szarościami lub granatem
 • Jasne lato ( przewaga chłodnych odcieni ) – Lato lepiej prezentuje się w chłodnych barwach, ale zasady ich dobierania są te same. Kolory powinny być niezbyt intensywne, raczej jasne i delikatne.

Typ 2. Ciemny (zima lub jesień)

 • Ciemna zima ( przewaga chłodnych odcieni ) – Najlepiej wyglądają barwy chłodne, ciemne i nasycone. Głęboka czerń i kolory mocno kontrastowe podkreślą Twoją urodę.
 • Ciemna jesień ( przewaga ciepłych odcieni ) – Mocne, nasycone barwy w odcieniach ciepłych, mogą zostać podkreślone czernią i złotymi dodatkami.

Typ 3.  Czysty (wiosna lub zima)

 • Czysta wiosna ( przewaga ciepłych, jasnych odcieni. ) – Twoją urodę podkreślą intensywne, chłodne, bardzo mocno nasycone kolory. Nie bój się zaszaleć.
 • Czysta zima ( przewaga chłodnych odcieni ) – Barwy kontrastowe i mocno nasycone o chłodniejszych odcieniach. Doskonale wyglądasz w czerni.

Typ 4.  Zgaszony (lato lub jesień)

 • Zgaszone lato ( przewaga chłodnych odcieni ) – Wszystkie kolory miękkie, matowe, mało kontrastowe, złamane szarością lub bielą. Szukaj kolorów, które wyglądają jakby ktoś wymieszał je z jogurtem naturalnym ;). Czerń lepiej zastąpić chłodnym granatem, brązem lub szarością.
 • Zgaszona jesień ( przewaga ciepłych odcieni ) – Podobnie jak lato wybieraj zgaszone barwy, raczej mało kontrastujące i nieintensywne, unikaj czerni. Możesz sięgać po cieplejsze odcienie „jogurtowych” kolorów.

Typ 5.  Ciepły (wiosna lub jesień)

 • Ciepła wiosna (oczy i skóra zazwyczaj jasne) –  Wybieraj barwy jasne, ciepłe, średnio nasycone. Zamiast czerni wprowadź ciepłe brązy. Zamiast zimnej bieli stosuj ciepłą (śmietankowy/ kość słoniowa)
 • Ciepła jesień ( oczy i skóra zazwyczaj ciemne) – Kolory ciemne, ciepłe, średnio nasycone. Zamiast czerni stosuj ciepłe brązy, kolory miedziane i kasztanowe. Zamiast bieli stosuj ecru.

Typ 6.  Chłodny (zima lub lato)

 • Chłodna zima ( oczy, włosy i skóra ciemne ) – Sprzyjają Ci chłodne, ciemne i średnio nasycone barwy. Pięknie wyglądasz w odcieniach szarości i srebra. Biżuteria w niewielkiej ilości, platyna, białe złoto i srebro. Dobrze wyglądasz w towarzystwie mocno nasyconych kamieni szlachetnych.
 • Chłodne lato ( oczy, włosy i skóra jasne ) – Barwy chłodne, szarawe / srebrzyste, złamane, średnio intensywne. Czerń lepiej zastąpić szarością bądź granatem. Biżuteria w niewielkiej ilości, platyna, białe złoto i srebro

 

zakupy odzieżowe

 

I to wszystko. Mam nadzieję, że analiza kolorystyczna była dla Ciebie owocna i udało Ci się odnaleźć swój typ!  Jeśli nie, możesz spróbować poprosić o pomoc kogoś ze swoich bliskich. Jeśli na prawdę trudno jednoznacznie Cię określić, pomóc mogą profesjonalni analitycy, lub np. doświadczony makijażysta (uczą ich tego w szkołach). Spróbuj wydobyć te informacje np. od pracowników popularnych drogerii. Powodzenia!

 

Ps. W najbliższym czasie chciałabym dla Was przygotować specjalne „instrukcje” kolorystyczne w formie karteczki do wydrukowania. Tak, by każda z Was mogła sobie swój kolorystyczny profil wydrukować w domowych warunkach i np. powiesić w garderobie. Takie podsumowanie z przykładami konkretnych barw, rodzajów biżuterii i kamieni w towarzystwie których najlepiej się prezentują poszczególne typy urody.
Dajcie znać czy interesowałoby Was coś podobnego!

 

 

 

Dodaj komentarz