Położna środowiskowa- Twój dostęp do darmowej wiedzy w ciąży

Wielu kobietom położna środowiskowa kojarzy się wyłącznie z kobietą, która przychodzi do nas po porodzie, by sprawdzić jak sobie radzimy. Niektóre kobiety poznają ten termin dopiero w szpitalu, lub szkole rodzenia. Tymczasem położna środowiskowa powinna być naszym podstawowym wsparciem już w czasie drugiego trymestru. Powinna wspierać ciężarną, zadbać o jej przygotowanie do porodu, edukować przyszłych rodziców, a na koniec pomóc w pierwszych dniach nowo narodzonego maluszka w domu. Wszystko to z dojazdem do pacjentki i całkowicie bezpłatnie.

Jeśli również dla Ciebie jest to nowa wiadomość, zapraszam do czytania!

Czemu tak mało wiemy o położnych środowiskowych?

Jakoś tak zawsze jest, że o tym co przysługuje Ci bezpłatnie mówi się niewiele, podczas gdy o każdej drogiej usłudze krzyczy się wszem i wobec.

Położne są wartością nie potrzebującą reklamy. Co więcej są konkurencją dla wszystkich płatnych szkół rodzenia, prywatnych ginekologów czy douli. Stąd nie dowiesz się o nich np. w szkole rodzenia, chyba że państwowej. Również lekarz działający w kontrakcie z NFZ który prowadzi Twoją ciąże może obawiać się, że „uciekniesz” od niego do położnej.

Z drugiej strony nie jest w niczyim interesie byś na spokojnie, w komfortowych warunkach przygotowała się do porodu, porozmawiała o swoich obawach czy opracowała plan porodu. Ot kolejna ciężarna, jak 20 innych na tej samej zmianie.
Co ciekawe to właśnie lekarz prowadzący powinien poinformować Cię o przysługującym Ci prawie wraz z zakończeniem 21 tygodnia ciąży. Niewielu lekarzy ma jednak misję, by jak najlepiej pomóc Ci w tym trudnym doświadczeniu. A nikt ich nie rozlicza z edukowania pacjentek.

Skąd, w takim razie, można dowiedzieć się o położnej środowiskowej?

Oczywiście z środowisk położnych, ale do nich często nie docieramy. Z oficjalnych stron internetowych oddziałów NFZ (przykład – NFZ Katowice) których oczywiście nie czytamy rutynowo. Z blogów, forów i społeczności dla ciężarnych, a nawet z radia i telewizji. Szczególnie polecam Wam fenomenalną stronę Znana Położna na której znajdziecie mnóstwo odnośników do blogów i stron prowadzonych osobiście przez doświadczone położne i doule.
Niestety jest to nadal temat tak mało nagłaśniany, że w internecie dosłownie ginie w morzu innych informacji, stąd tak niska jego świadomość. Mam nadzieję, że choć w minimalnym stopniu uda nam się tu ją zwiększyć.

Po co mi położna środowiskowa?

Położna podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) przydaje się zwłaszcza kobietom które będą rodziły po raz pierwszy. W ramach spotkań przeprowadzana jest indywidualna edukacja przedporodowa w skrócie można po prostu porozmawiać o wszystkim co związane jest z porodem. Formalnościach szpitalnych i poporodowych, etapach ciąży, które Cię czekają, przebiegu porodu, możliwościach łagodzenia bólu porodowego, ochrony krocza, porodu aktywnego, oraz wszystkim tym co zaprząta Ci głowę, czego się obawiasz, co do czego nie jesteś pewna.

Spotkania te przysługują nam od 21 do 31 tygodnia ciąży, nie częściej niż raz w tygodniu, a po 31 tygodniu ciąży aż do rozwiązania nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Bywa, że przychodnia organizuje tego typu spotkania w grupach. Jeżeli placówka (i położne w niej zatrudnione) nie udostępnia spotkań edukacyjnych, możemy złożyć odpowiedni wniosek i cierpliwie czekać, lub po prostu sięgnąć do innego miejsca. Ogromnym plusem jest bowiem fakt, że nie istnieje tu żadna rejonizacja. Położne, które będą musiały dojeżdżać za daleko mogą nie wyrazić zgody na opiekę, warto więc zachować przy wyborze zdrowy rozsądek i porozmawiać z panią osobiście zanim wypełnicie deklaracje.

Jak znaleźć położną POZ?

Tak jak i w przypadku wszystkich innych zawodów- położna położnej nie równa. Warto więc zrobić rozeznanie i dokonać właściwego wyboru.

Możesz zapytać znajomych, sąsiadów lub społeczność internetową czy kogoś działającego w Twoim rejonie mogą polecić. Możesz również zadzwonić do najbliższych przychodni i wypytać o położne tam pracujące, a następnie poszukać informacji na ich temat, możesz wreszcie zorientować się jakie położne środowiskowe pracują w szpitalu, który wybierasz do porodu i spróbować dowiedzieć się czy któraś z nich nie pracuje na terenie Twojego zamieszkania. Dróg, by dokonać świadomego wyboru jest wiele. Następnym krokiem jest zazwyczaj skontaktowanie się z panią bezpośrednio i ustalenie wszystkich szczegółów. Numer telefonu powinna udostępnić placówka, możliwe, że znajdziesz go też w internecie.

Jeśli nie zależy Ci na konkretnej osobie możesz też udać się wprost do swojej przychodni i od razu wypełnić deklarację wyboru położnej, która tam pracuje.

Jak wyglądają spotkania?

Termin ustalany jest indywidualnie, a miejscem spotkania jest najczęściej dom pacjentki. Na pierwszym spotkaniu prawdopodobnie będzie trochę papierkowej roboty, krótki wywiad, głównie na temat ciąży i pierwsze wprowadzenie do tematu. To jak będą przebiegały kolejne spotkania zależy wyłącznie od Was. Możecie uczyć się oddychania, omawiać plan porodu, porozmawiać o wyborze szpitala, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
Ja podczas swojej pierwszej ciąży zapisywałam wszystkie dręczące mnie pytania w punktach i od ich omawiania zaczynało się każde spotkanie. Miałam też okazję obejrzenia sal porodowych w szpitalu który wybrałam, oraz opracowania planu działania w domu, gdy już zacznie się poród, a jeszcze nie będzie to czas, by jechać do szpitala. Przebieg tych spotkań był skrojony idealnie pod nasze potrzeby.

Co było dla mnie bardzo ważne, w spotkaniach uczestniczył także mój mąż, który został dość ostro przeszkolony w temacie wspierania mnie, opieki poporodowej nade mną i dzieckiem oraz współpracy z personelem szpitalnym. Dzięki temu bez problemu odnalazł się na sali porodowej, był niezastąpioną pomocą podczas całego porodu i doskonale współpracował z położną w szpitalu.

Dzięki tym spotkaniom czułam się doskonale przygotowana, a przez to bardzo pewna siebie, pozytywnie nastawiona i na prawdę spokojna. Poród przebiegał w pozytywnej atmosferze, bo wiedziałam dobrze czego mogę oczekiwać i jakie mam możliwości.

Spotkania patronażowe

Po porodzie, należny poinformować swoją położną kiedy nastąpi wypis ze szpitala. Pierwsza wizyta patronażowa powinna odbyć się w ciągu 48h od wypisu. W trakcie jej trwania badani jesteście Ty i maleństwo, może być także kontynuowana edukacyjna forma spotkań. Jeśli zdecydujesz się na karmienie piersią możesz uzyskać wsparcie także w tej kwestii. Położna środowiskowa może pomóc w odpowiednim przystawieniu dziecka, pokazać pozycje do karmienia, sprawdzić jak maluch sobie radzi. Na prawdę warto skorzystać z tej wiedzy, by nie pozostawić żadnych wątpliwości na czas, gdy zostaniecie już sami.
Opieką objęty jest noworodek do ukończenia 2 miesiąca życia, a także Ty do czasu zakończenia połogu. W tym czasie przysługują Ci 4-6 wizyt domowych. Warto choć jedną z nich nieco odłożyć w czasie, by położna mogła ocenić m.in. jak goi się pępek dziecka czy Twoje krocze.
Czasami zdarza się bowiem, że panie chcą jak najszybciej uporać się z tymi wizytami i następują one bardzo szybko po sobie, co poza walorem edukacyjnym nie niesie dla Was więcej korzyści, oczywiście o ile stan zdrowia któregoś z Was błyskawicznie nie ulegnie zmianie.

I ostatnia, nieco mniej optymistyczna kwestia na koniec:

Młode mamy traktują czasem wizyty położnej, jak nieprzyjemną kontrolę ich kompetencji. W rzeczywistości jednak to my mamy prawo wymagać więcej od położnej, niż ona od nas. W jej obowiązkach leży opieka nad nami i maleństwem w tych pierwszych dniach i ma to być forma pomocy. Oczywiście i w tym środowisku zdarzają się nieprzyjemne jednostki dlatego też szczególnie polecam spotkania przed porodem.

Jeśli poznana pani nie przypadnie nam do gustu, możemy zawsze zmienić swoją deklarację wyboru położnej (możliwe są 3 bezpłatne zmiany położnej w roku kalendarzowym, każda kolejna zmiana kosztuje 80zł). Nie warto w pierwszych dniach po porodzie fundować sobie stresu wpuszczania do domu nieznajomej o wątpliwej empatii lub kulturze osobistej. Za to znajoma i bliska nam duszyczka (poznana na długo przed porodem) będzie w tym okresie miłym gościem i doskonałą pomocą!

 

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłyśmy Wam temat położnej środowiskowej. Z całych serc prosimy- dzielcie się tym artykułem ze swoimi znajomymi, które są obecnie w ciąży, lub chociaż planują bycie matką. Gdy przyjdzie ich czas może nie być przy nich osoby, która posłuży dobrą radą. Pomóżcie nam poszerzać świadomość kobiet w tym temacie i promować ten wspaniały zawód jakim jest położnictwo. By czy jest coś równie kobiecego i heroicznego niż świadczenie opieki okołoporodowej?

Dodaj komentarz