Jak z głową stylowo urządzić pokój dziecięcy

Czy na Was też robi ogromne wrażenie jak pięknie można urządzić pokój dziecięcy? Na mamusinych grupach facebookowych aż się roi od zdjęć kosztownych aranżacji, które aż zapierają dech w piersiach. Pastelowe kolory, cudne mebelki i dopasowane idealnie dodatki. Nawet zabawki doskonale dopasowane! Pinterest, Zszywka, Instagram, prezentują niezliczone możliwości i opcje na stworzenie miejsc wręcz magicznych.
Sama chętnie urządziłabym tak synka, tylko skąd wziąć na to wszystko pieniądze? I skąd mam wiedzieć, że małemu urwisowi nie odmieni się wizja za rok czy dwa?? Albo co gorsza- mnie się odmieni!?

W dzisiejszym artykule pokażemy jak możecie zaszaleć z dekorowaniem pokoi Waszych skarbów, bez nadmiernego obciążania swojego portfela.

Zasada 1. Prostota i klasyka zawsze są w modzie.

By bez problemu bawić się charakterem pomieszczenia bez większych kosztów, postaw na proste ściany, podłogę i sufit w neutralnych kolorach i wzorach (a najlepiej bez wzorów). Są to zmiany, które poza kupnem mebli, są najbardziej kosztowne, a nie przesądzają wcale o efekcie końcowym. Zamiast inwestować w ogromne remonty, za każdym razem gdy dziecku coś się odmieni- twórz wnętrze dodatkami i dekoracjami!

Zasada 2. Najpierw planuj, potem realizuj.

Zamiast kupować wszystkie ładne rzeczy, które wpadną Ci w ręce, zaprojektujcie jaki efekt chcecie uzyskać urządzając pokój. Starsze dzieci będą się przy tym dodatkowo świetnie bawić, a podjęte samodzielnie decyzje będą trwalsze. Jeśli sama wykańczasz pomieszczenie, zainspiruj się zdjęciami z sieci i wybierz lub zaprojektuj jakie elementy chciałabyś wprowadzić, tak by wszystko do siebie pasowało i tworzyło piękną całość. Wybierz jeden spójny styl i określ uczucia z jakimi chcesz kojarzyć pomieszczenie. Ma być kolorowe czy stonowane, przytulne czy eleganckie itp. Wybierając dodatki zawsze zastanawiaj się czy symbolizują założone kryteria.

Zasada 3. Pilnuj finansów.

Zanim kupisz coś nowego zastanów się, czy nie masz czegoś starego nadającego się do przerobienia, lub czy nie możesz zrobić tego sama (lub wykorzystać partnera). W internecie aż roi się od instrukcji projektów typu DIY. Większość z tych rzeczy można przygotować bez większego nakładu finansowego czy specjalnych umiejętności. Pokój nie musi być drogi w wykonaniu by wyglądał fantastycznie- wystarczy, że prezentuje się świeżo i spójnie pod względem estetycznym. Moim faworytem jest pomysł drukowania darmowych, dostępnych w sieci plakatów i obrazków, które przepięknie dekorują ściany, a ich wykonanie zajmuje minimum czasu i kosztuje grosze (jedno z poniższych zdjęć). Jeśli czujesz, że „czegoś jeszcze tutaj brakuje”- spróbuj wypełnić pustkę tym genialnym sposobem!

Zasada 4. Bez sentymentów!

Pozbywaj się wszystkiego co nie jest ładne, przydatne albo stanowi pamiątkę. Eksponuj te rzeczy, które najbardziej Ci się podobają, ale nie koniecznie są najczęściej używane. Te najchętniej wykorzystywane przez Twoją pociechę trzymaj w koszach i szafkach, tam gdzie dziecku łatwo je sprzątnąć. Dzięki temu pokój zawsze będzie wyglądał schludniej, a Ty nie będziesz musiała każdego dnia nadgorliwie układać wszystkiego na półkach by zachować „katalogowy” wygląd pomieszczenia ;).
Pilnuj by zabawki nie przytłaczały pomieszczenia. Z psychologicznego punktu widzenia nadmierna ilość zabawek często przytłacza i sprawia, że dzieci są bardziej nerwowe. Ograniczony wybór to mniej zestresowany podopieczny i mniejszy bałagan (=mniej zestresowany opiekun). Możesz chować niektóre rzeczy i wracać do nich po jakimś czasie by dziecku się nie nudziły (my tak robimy i jak dotąd bardzo się to sprawdza), albo po prostu pozbądź się nadmiaru.

Zasada 5. Czysto i schludnie.

Pokój, który trudno się sprząta nigdy nie będzie wyglądał idealnie. Jeśli każda rzecz jest odkładana w tymczasowe miejsce, bo to stałe jest za daleko, bałagan będzie niemalże tworzył się sam i piękne meble ani dekoracje nic tu nie pomogą. Planuj rozmieszczenie rzeczy możliwie jak najbardziej funkcjonalnie. Lalki przy domku dla lalek, samochodziki w garażu, książki- tam gdzie je czytacie itp. Odkładanie rzeczy na swoje miejsce jest łatwe, odnoszenie ich stanowi już pewne wyzwanie. Poczucie bałaganu mogą dawać także brudne ściany, niepasujące do siebie elementy wystroju lub po prostu za duża ilość rzeczy na widoku- nawet poukładanych.

Zasada 6. Kto pyta, nie błądzi.

Inspiruj się i pytaj innych o zdanie- byle precyzyjnie!. Internet może być źródłem niewyczerpanej wiedzy o tym jak urządzić pokój dziecięcy, ale i wprowadzić w zagubienie. Jeśli prosisz o radę np. w mediach społecznościowych (na Facebook’u są specjalne grupy typu dziecięce pokoje inspiracje) nie pytaj o zdanie- każdy będzie miał inne, bo gusta są różne. Zapytaj jak możesz osiągnąć oczekiwany efekt np. „jak sprawić by ten pokoik był bardziej przytulny”, albo „co zrobić by ten pokój wyglądał bardziej estetycznie?” Wiedza jest cenna, opinie niekoniecznie – to że Twój gust w 90% nie pokrywa się z gustem reszty świata jest jak najbardziej w porządku i niech tak zostanie, nie ma co tracić czasu na czytanie opinii sfrustrowanych swoim życiem hejterów. Potwierdzanie, że pokój Twojego dziecka będzie klonem 10000 innych pokoi też jest tu bez znaczenia (chyba, że to jest Twoim celem). Dlatego sięgaj zawsze po konkretne wskazówki a nie ocenę.

Zasada 7 – ostatnia. Bądź wierna sobie a nie trendom.

Będziesz dumna ze swojego dzieła jeśli będzie ono oddawało Wasz styl i wartości Waszej rodziny. Jeśli będzie tylko projektem z okładki magazynu szybko Ci się znudzi, a jego „niedoskonałość” będzie budziła ciągłą frustrację i chęć do kolejnych zmian. Dostosuj pomieszczenie do jego właściciela i funkcji. Najwspanialsze i najbardziej satysfakcjonujące będzie wnętrze, w którym przebywanie okaże się dla Was prawdziwą przyjemnością!

 

Teraz wiecie już jak można z głową, niedrogo, ale z przepięknym skutkiem urządzić pokój dziecięcy. A może macie jeszcze jakieś rady dla mam planujących swoje małe remonty?
Czekamy aż pochwalicie się nam swoimi dziełami i pomysłami i trzymamy kciuki za realizacje każdej, najdrobniejszej,ale ważnej dla Was, zmiany!

Dodaj komentarz