Książki dla rodziców. O dzieciach, ich wychowywaniu i wspieraniu.

Uwielbiam czytać, ale najchętniej kupuję książki dla rodziców, które nadają się do zatrzymania po ich pierwszym przepracowaniu. Takie, w których informacje mogą przydać się na rożnych etapach naszego życia i przypomnieć o tym, co na prawdę ważne. W przypadku rodzicielstwa, zwłaszcza te o skutecznej komunikacji i rozwiązywaniu problemów. Z czasem, wraz z tym jak nasze maleństwa rosną, zmieniają się nasze z nimi problemy i wyzwania, szukamy wtedy nowych rozwiązań i zastanawiamy się co robimy nie tak. W takiej chwili sięgam jeszcze raz do kultowych pozycji w swojej biblioteczce i znów wszystko staje się jasne. To samo, z całego serca, polecam Wam.

Książki dla rodziców, do których warto wracać:

To książki dla rodziców, których przesłanie będzie rosło wraz z naszym dzieckiem- od dni niemowlęcych, przez bunt dwulatka, okres dojrzewania i aż do wczesnej dorosłości. To również często wiedza, którą sami powinniśmy zastosować do siebie.

Frances L. Ilg, Louise Bates Ames, Sidnez M. Baker – „Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat”.
Podręcznik dla każdego rodzica, pozwalający zrozumieć dlaczego nasze dzieci zachowują się czasem tak a nie inaczej. Czytelnie rozpisane wskazówki dotyczące dzieci na każdym etapie od 0 do 10 lat. Dowiemy się z niej m.in. z czym zmaga się rozwijająca się psychika naszego dziecka oraz jak skutecznie się z nim na poszczególnych etapach komunikować. Co zrobić, by dziecko słuchało, a co będzie w danym momencie zupełnie nieskuteczne. Książka dająca wiele odpowiedzi i pozwalająca odetchnąć z myślą „to po prostu taki etap!”

Agnieszka Stein – „Dziecko z bliska”.
Kwintesencja rodzicielstwa bliskości. Książka, którą wspaniale się czyta, prosta i konkretna, kojąca i pocieszająca. Mówiąca o potrzebach rodzica i dziecka, presji ze strony otoczenia, a także konsekwencjach rodzicielskiego wsparcia lub jego braku na dorosłe losy człowieka. Książka, która zdecydowanie odmieniła moje życie i sposób patrzenia na rodzicielstwo.

Dr Stuart Shanker – „Self- Reg”.
Fantastyczna pozycja, niestety napisana nieco przesadnie „naukowym” językiem, o tym jak balans energetyczny wpływa na zachowanie dzieci i rodziców, o tym co tak naprawdę kryje się za atakami histerii i agresją maluchów oraz o tym jak unikać i łagodzić podobne sytuacje kryzysowe gdy już się wydarzą.

Faber Adele, Mazlish Elaine – „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”.
Podstawowa instrukcja form kontaktu, utrzymywania bliskich relacji, sposobu komunikacji w rodzinie. Konkretna dawka informacji jak rozmawiać efektywnie i z poszanowaniem praw obydwu rozmówców oraz jak radzić sobie z dziecięcymi buntami, zachęcać do współpracy i wspierać zaufanie dziecka do rodzica.

 

poradniki dla rodziców

 

Są też w naszym życiu książki, które warto przeczytać dla zdobycia pewnych informacji lub perspektywy, a następnie puścić dalej w świat.

Książki dla rodziców warte przeczytania:

Faber Joanna, King Julie – „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały”.
O tym jak rozmawiać z dziećmi skutecznie i zachowaniem poszanowania potrzeb zarówno dziecka jak i rodzica (warto wrócić do niej w przypadku pojawienia się kolejnego niemowlęcia). Poradnik zgodny z teorią pozytywnej dyscypliny.

Hogg Tracy – „Język niemowląt”.
Aby usłyszeć to czego nie słychać i spojrzeć na świat oczami niemowlęcia.

Shakuntala Devi – „Jak obudzić geniusza w swoim dziecku”.
Przypomnienie o tym, że warto mieć otwarty umysł i wspierać dziecko w kreatywnym i indywidualnym rozwoju.

Nathaniel Branden – „6 filarów poczucia własnej wartości”.
Wspaniały poradnik, nie tylko dla rodziców. Warto przeczytać by wiedzieć jak skutecznie rozwijać w dziecku zdolność do utrzymywania w życiu wysokiej samooceny mimo napotkanych przeszkód. Pozycja obowiązkowa jeśli sami cierpimy na niskie poczucie własnej wartości- dziecko uczy się wszystkiego właśnie od nas, warto więc zmiany zacząć od siebie.

 

Pozostałe pozycje, które nas zainteresowały:

Hogg Tracy – „Język dwulatka”.
Niejako kontynuacja „języka niemowląt”, tym razem dotycząca rozwoju dwulatka

 

Książki dla rodziców, które aktualnie czytamy:

Harvey Karp – ” Najszczęśliwsze dziecko w okolicy „

Bialik Mayim – „Nie tylko chusta. Rodzicielstwo bliskości w praktyce”

Siegel Daniel, Bryson Tina – „Zintegrowany mózg – zintegrowane dziecko „

Juul Jesper – „Nie z miłości”

Żuczkowska Zofia Aleksandra – „Dialog zamiast kar”

Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg, Dana Landis – „Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko”

Jane Nelsen – „Pozytywna Dyscyplina”

Lawrence J. Cohen – „Rodzicielstwo przez zabawę”

Dr Gordon Neufeld, Dr Gabor Mate – „Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów”

Jackie Silberg – „Gry i zabawy z maluchami”

Daniel J. Siegel, Tina Payne-Bryson – „The Yes Brain. Mózg na tak”

 

Książki dla rodziców to temat na prawdę szeroki. Jest ich masa, wiele z nich na prawdę dobrych i ponadczasowych. Warto wymieniać się zakupionymi książkami – ja robię to np. za pośrednictwem Olx lub grup lokalnych na Facebook’u.  W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze, a pozycje, które nie do końca przypadły nam do gustu, lub do których nie chcemy powracać będą miały szanse uszczęśliwić kogoś innego.  Wiele z poradników dostępnych jest także w publicznych bibliotekach. Pożyczajmy książki bliskim i pytajmy ich o to samo. W ciąży natomiast zapytajmy o te możliwość naszą położną środowiskową ( o położnych i tym jak do nich dotrzeć pisałam TUTAJ )

Jeśli znacie inne wspaniałe podręczniki rodzicielstwa, podzielcie się tym z nami! My nigdy nie mamy dosyć słowa pisanego!

Dodaj komentarz